ORDU / MESUDİYE

SOSYAL MEDYA
TARİHÇEMİZ
Kertil' in Geçmişi
 
Güzelce köyünün bir mahallesidir. İlçeye 38 km. uzaklıkta, orman içinde tepede kurulmuştur.Tabiatla içiçe yaşar, kuruluşunun 300 yıl öncesine dayandığı söylenir. Kertil halkı 5 ayrı soyadından oluşur. Bunlar KARAPINAR, KARATAŞ, OKUMUŞ,OYMAK ve ÖZTÜRK aileleridir. Bu 5 soyadı tek bir aileymiş gibi sevgi, saygı, hoşgörü içinde yaşamış ve yaşamaktadır. Gurbetçisi çok olduğu için nüfusun tahmini olarak verebiliriz. 600 ile 700 arasıdır. Derneğimiz 1999 yılında kurulmuştur. Üyelerimiz ve aileleri uyumlu bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bundan sonra da aynı özveri ile devam etmeyi diliyoruz.
 
Güzelce Köyü Genel Bilgileri
 
Güzelce Köyü yedi mahalleden oluşmaktadır: 1-Kertil Mahallesi2-Evyanı Mahallesi 3-Memiroğulları Mahallesi 4-Kayışoğlu Mahallesi 5-Kiliseyanı Mahallesi 6-Tepebaşı Mahallesi7-Şüvey Mahallesi
Kertil Mahallesi’nde ikamet edenler: Osmanoğulları (ÖZTÜRK) Keleşoğulları (KARATAŞ) İbaloğulları (OKUMUŞ)
 
Tonguloğulları (KARAPINAR) 

 

Şüvey Mahallesi’de ikamet edenler: 
Osmanoğulları (ÖZTÜRK) Davutoğulları (DAĞIDIR) Göçoğulları (GÖÇ) 
Gergeçi Merkezde ikamet edenler: 
Kündüloğulları (KüRTÜR) Memiroğulları (YILDIRIM) Kayışoğulları (KARAPINAR) Kertelioğlu (TAŞLIÇUKUR) 
Güzelce’nin Kertil ve Gergeçi isimli iki yaylası bulunmaktadır. Köyde okul var, fakat yeterli öğrencisi yok. Öğretmeni de yok. Camii var fakat hocası yok. 
Avara Yaylası’ndaki kabristanlıkta Ulus Derviş isimli evliyaullahtan biri bulunmaktadır. Bu zatın sülalesi Gürgentepe’inin Akören Köyü’ndedir. Son torunu Şükrü Şehittepe’dir. Her yıl Hıdrellez’de burada merasimler yapılmaktadır. 
Kertil ve Gergeçi Mahallesi’nden 60dan fazla hane Danimarka ve Hollanda’da ikamet etmektedir. Kadastro çalışmaları tamamlanmış olup fındık, mısır, patates ve fasulye ziraati yapılmaktadir.


 


YÖRESEL YEMEKLERİMİZ

Keşkek

DÖVİZ KURLARI